Renowacja pokryć dachowych – membrana EPDM nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem
Renowacja pokryć dachowych nie musi być koszmarem
Dach – wystawiony na ciężkie warunki pogodowe – po pewnym czasie zaczyna się poddawać, co widać po jego marnym stanie. Musimy go odnowić, ale podchodzimy do tego zadania bardzo niechętnie, bo wiemy, że to żmudny, kosztowny proces. Czy rzeczywiście?
Renowacja pokryć dachowych jest nieunikniona. O czym pamiętać?
Renowacja pokryć dachowych zawsze jest zadaniem trudnym, bo potrzeba do tego zatrudnić profesjonalną ekipę i zakupić niezbędny sprzęt. Niektórzy co prawda sami się decydują, aby odnowić dach, ale to zdaje egzamin jedynie w przypadku domków jednorodzinnych o małej powierzchni dachu. No i też, gdy mówimy o odświeżeniu dachu (na przykład pomalowaniu blachodachówki), niż o poważniejszych pracach.
Warto wiedzieć, że coraz więcej osób, decydując się na zmianę pokrycia dachowego, wybiera nowoczesne sposoby, które gwarantują lepszą jakość. Często wybór pada na membranę EPDM, ale jak się okazuje, jej pozytywne właściwości dobrze wyglądają tylko w teorii, bo w praktyce już tak wspaniale nie jest. Dlaczego? O tym w kolejnym akapicie.
Membrana EPDM – krótka charakterystyka
EPDM to syntetyczny kauczuk (guma) należący do grupy elastomerów. Nazwa to skrót, a jak go rozwiniemy, ukaże nam się całe chemiczne bogactwo: etyleno-propylen-dienowy-monomer, choć w jego składzie znajdziemy też inne substancje typu olej techniczny, ił, siarka, sadza techniczna czy stabilizatory. EPDM jest stosowany w wielu dziedzinach, ale najczęściej i dość powszechnie wykorzystuje się go w motoryzacji i budownictwie. Gdy bliżej się mu przyjrzeć wygląda obiecująco, ale w praktyce już tak to dobrze nie jest.
Membrana EPDM nie jest wolna od wad
W większości przypadków membrana EPDM dostępna jest tylko w czarnym kolorze, co w czasie upałów, gdy słońce bez przerwy grzeje w takie pokrycie, może skończyć się tylko jednym – zbyt wysoką temperaturę w budynku. Są oczywiście dostępne membrany w innych kolorach, ale niestety trudniej dostępne i droższe. Słaba strona EPDM to również jej wygląd – nie początkowo, a później, gdy czas zacznie zostawiać tam swoje znaki. Taki dach, który wygląda coraz gorzej, automatycznie traci też swoje ochronne właściwości, co oznacza coraz większe ryzyko, że zacznie przeciekać. A co więcej membrana EPDM łatwo się dziurawi, a mogą to wywołać różne zdarzenia, jak spadające gałęzie, czy robotnik spacerujący po dachu. To niestety sprawia, że membrana może szybciej – niż się spodziewamy – być w stanie, który określimy jako “dramatyczny”.
Na jakie rozwiązanie więc postawić przy renowacji pokrycia dachowego?
Wobec szeregu powyżej wymienionych wad powstaje pytanie: co wybrać? Skoro chwalona przez wielu membrana EPDM niezbyt dobrze wypada, to czy warto w ogóle zajmować się tematem szeroko pojętych “membran”? Jak najbardziej, bo wśród produktów tego rodzaju istnieje specjalny rodzaj płynnej membrany Hyperdesmo, której właściwości wypadają zarówno dobrze “na papierze”, jak i w praktyce.
Dach pokryty taką membraną cechuje się wyjątkową wytrzymałością – niezależnie czy mówimy o odporności chemicznej, mechanicznej czy na warunki atmosferyczne jak deszcz, śnieg czy promieniowanie UV. Podobnie dobrze to wygląda, jeśli mówimy o zbyt niskich bądź zbyt wysokich temperaturach, bo jedne, jak i drugie znosi doskonale. A nasz klimat, jak każdy z nas wie, potrafi dać się we znaki, zarówno, gdy mówimy o upalnym lecie, jak i surowej zimie. Na dachu pokrytym płynną membraną Hyperdesmo nie robi to zbyt dużego wrażenia, bo wytrzymuje temperatury w przedziale od -40 do +90 stopni Celsjusza!
Aplikacja metodą natryskową jest niezwykle prosta i szybko wykonywana. Równomiernie rozprowadzana dotrze wszędzie, także do trudno dostępnych miejsc. Jest niezwykle solidna, tworzy jednolitą powłokę odporną na zniszczenia – pęknięcia i przetarcia. A co najważniejsze płynną membranę Hyperdesmo z powodzeniem można stosować na istniejącym pokryciu dachowym i to niezależnie, czy mówimy o papie, blachodachówce, membranach – EPDM, PCV. To oznacza, że renowacja pokryć dachowych możliwa jest bez konieczności zrywania starej powłoki. Jak widzimy, Hyperdesmo to najlepszy sposób, by szybko i sprawnie przeprowadzić renowację dachu. A efekty tak wykonanej pracy pozostaną na długie lata!