Naprawa dachu z papy nie będzie problemem, jeśli zastosujemy odpowiednie środki

Naprawa dachu z papy nie będzie problemem, jeśli zastosujemy odpowiednie środki

Naprawa dachu z papy nie będzie problemem, jeśli zastosujemy odpowiednie środki

Papa to materiał dekarski powszechnie wykorzystywany do krycia dachów, głównie płaskich i wielkopowierzchniowych. Mimo swojej popularności nie jest pokryciem doskonałym, dość szybko się zużywa i wymaga częstych napraw. Jak temu zapobiec? Czy można zwiększyć żywotność papy bez konieczności jej wymiany? A może warto zdecydować się na inny produkt? Jeśli tak, to na jaki?

Naprawa dachu płaskiego krytego papą – czy w ostatnich latach coś się zmieniło?

Izolacja z papy dominuje na rynku dekarskim od lat i w dalszym ciągu jest najczęściej wybieranym materiałem w przypadku dachów płaskich. Produkt ten zaczyna jednak powoli odchodzić do lamusa. A to dlatego, że dokonujący się w ostatnim czasie postęp technologiczny w obszarze pokryć dachowych dynamicznie zmienia rynek dekarski i oferuje coraz to nowsze rozwiązania.

Jednym z nich jest izolacja w formie membrany. Z uwagi na swoje zalety produkt ten jest coraz chętniej wybierany i stosowany jako uszczelniacz do krycia dachów przemysłowych, wypierając stopniowo tradycyjne rozwiązania. Jest odpowiedni nie tylko jako alternatywa dla starych pokryć, ale także jako środek do ich naprawy.

Jaka wady ma papa?

Papa to materiał, który potrafi stracić swoje pierwotne właściwości już po kilkunastu miesiącach od ułożenia na dachu. W związku z tym, jeśli ma pełnić swoją funkcję w odpowiedni sposób, musi być często naprawiana – wymaga zatem stosowania dodatkowych środków konserwujących. Warto się więc zastanowić, czy wybór pokrycia w formie papy jest wyborem ekonomicznym. Ponadto materiał, z którego wykonana jest papa, nie ma właściwości paroprzepuszczalnych i nie tworzy jednolitej powłoki.

Naprawa dachu z papy

Naprawa dachu z papy – czy konieczna jest jej wymiana?

Jeśli budynek jest pokryty papą, to nic straconego – nadal można dokonać skutecznej naprawy dachu z papy. Wybór odpowiedniego środka do konserwacji przedłuży okres jej użytkowania i odroczy w czasie jej demontaż. Płynna membrana na dach to preparat, który idealnie się do tego nada – wymiana starego pokrycia nie będzie konieczna. Dzięki temu rozwiązaniu zużyty dach zyska większą trwałość i długotrwałą szczelność.

Czym jest płynna membrana?

Membrana taka jak Hyperdesmo to produkt powstały w oparciu na najnowszych technologiach, na bazie żywic poliuretanowych. Można go stosować nie tylko jako uszczelniacz do pokryć dachowych, ale również do basenów, balkonów i tarasów. Produkt charakteryzuje wysoka odporność chemiczna, mechaniczna i termiczna. Ponadto środek ten jest odporny na szkodliwe oddziaływanie warunków atmosferycznych – doskonale nadaje się do renowacji starych izolacji dachu. Wysoka siła wiązania sprawia, że sprawdza się w przypadku niemal każdego rodzaju podłoża.

Papa to materiał, który jest dość sztywny, w dodatku podatny na przecieki w obrębie łączeń. Składa się z arkuszy, więc nie jest doskonale szczelny – wymaga stosowania dodatkowych materiałów izolujących. Inaczej jest w przypadku membran. Ich płynna konsystencja sprawia, że są łatwe w aplikacji, równomiernie się rozprowadzają i dociera do trudno dostępnych miejsc, tworząc przy tym jednolitą, bezszwową powłokę, odporną na pęknięcia i przetarcia.

Naprawa dachu z papy

Czy naprawa dachu za pomocą membran się opłaca?

Membrana na dach odznacza się wysoką żywotnością – produkt ma 25 lat gwarancji, co zapewnia brak problemów związanych z przeciekaniem przez wiele lat. Produkt jest więc opłacalny, ponieważ nie wymaga konserwacji, która jest konieczna w przypadku izolacji z papy.

Podsumowując – zastosowanie membran jako środków do naprawy dachów to bardzo dobre rozwiązanie. Są w pełni szczelne, nie wymagają dodatkowych środków konserwujących i są bardzo łatwe do aplikacji.